GiRiS....

1839 a kadar Türk Milletini delikanlica savas meydanlarinda durduramayan, yenemeyen barbar ve geri kalmis Batililar careyi; icimizdeki cürükleri kendi cikarlari dogrultusunda egitmekte ve kullanmakta buldular. Kullandiklari insanlara "JÖNTÜRKLER" denildi. Bunlar; Ingiliz ve Fransizlar tarafindan, Osmanliyi icten yikmak icin madden destekleniyor ve kullaniliyorlardi. JönTürkler; Türk Imparatorlugunun temel yapisina sinsi sinsi girerek, Osmanli Devletini icerden zehirledi. Tanzimat, 1. Mesrutiyet, 2. Mesrutiyet, vs..bu satilmislarin ürünü idiler. 1907 yilindan sonra ise; Osmanli imparatorlugunu kullanma ve sömürme isine Almanlar sahip ciktilar. Enver Pasa, Ingiliz ve Fransizlarin terkini ve Almanlarin kucagina oturmayi 30.000 Alman Altini karsiliginda baslatti. 1907 yilindan 1922 yilina kadar Alman sömürgesi idik. 1922 yilinda Ingiliz ve Fransizlarla yapilan gizli bir anlasma ile T.C. Devleti kuruldu ve 1943 yilina kadar Ingiliz ve Fransiz sömürgesi olarak yasadik. 1943 yilinda ABD ile yapilan anlasma ile, ABD sömürgesi yapildik. Genel Kurmayimiz, Dünyanin hicbir yerinde görülmemis olan arsivleri acmama islemini yaparak, Türk Milletinin bu satilmislik gerceklerini saklamak mi istemektedir. Evrensel hukuka göre arsivler 25 yildan fazla kapali tutulamaz. Bizim arsivlerimiz ise halen bizlerden saklanilmaktadir. Devletlerarasi yapilan anlasmalarin hepsini, bizde olmasa bile, bizimle anlasma yapan ülkelerin arsivlerinde bulmak mümkündür. iste bu dis arsivlere dayanarak, bize ögretilen TÜRK TARiHiNiN yalan oldugunu -hakli olarak- iddia edenler vardir. Bu Site deki makalelerin geneli sahsima ait degildir. Geneli alintidir. Kendime ait olanlarin altinda "mim" imzam vardir. iyi okumalar, irdelemeler ve arastirmalar dilegimle. mim

13 Temmuz 2005

DOMAIN = ALAN ADI


Alan Adı Nedir?

Alan adı, Internet'e bilgi sunan bir bilgisayarın veya hizmetin adıdır. www.mimholding.com, news.istanbul.edu.tr, ftp.netscape.com birer alan adıdır.
Bunlar:
1. Web sitesi,
2. Haber sunucusu ve
3. FTP sunucusu alan adlarına ait örneklerdir.

Alan adlari, genelde kayıtlı birer isimdirler. Kurumlar, Kuruluslar, Organlar, Odalar ve şirketler genelde kendi şirketlerinin isminde - eger bu alan adlari baskalari tarafindan alinmamis ise - alan adı alırlar.

2 cins alan adi vardir:

1. Alan adli alan

www.Alan-ismi.alantürü

ör:
www.mimholding.com
örneginde;
mimholding: alan adi
com: alan türü

2. Alt alan adli alan

www.alt-alan-adi.alan-adi.alantürü

ör:
www.mustafa.mimholding.com
örneginde;
mustafa: Alt alan adi
mimholding: alan adi
com: alan türü


ör:altalanadli web sitesi

www.mim-web.blokspot.com


mim-web; alt alan adı (subdomain)
blogspot; alan adi (domain) olarak anılır;
com, tr, de, su, at gibi ekler alan türünü gösterir. Bir alan adının sonunda tr, hk, au gibi ülke kodları yoksa o alan adı büyük olasılıkla, o alan adini piyasaya sürenlerin inhisarindadir.

www.mimholding.mim gibi bir domain türü mümkündür. Yeterki, bu domain türünü bilebilsin, taniyabilsin kullanabilsin insanlar.

com: ticari domainler icin,
org: organizasyon domainleri icin kullanilmaktadir.
Domain türünün neyi isaret ettigi, o kadarda önemlide degildir.

Kullanilan örnek alan türleri:

tr Türkiye
uk İngiltere
ca Kanada
de Almanya
jp Japonya
tw Tayvan

Alan türleri ise o sitenin nasıl bir kuruluşa ait olduğunu gösterir. Birkaç alan türü sayarsak:

com Ticari kuruluş veya şirket
co Ticari kuruluş veya şirket (İngiltere ve Yeni Zelanda'da)
edu Eğitim kurumu
gov Devlet kuruluşu
mil Askeri kuruluş
net Internet hizmeti sunan kuruluş
org Kar amacı gütmeyen kuruluş